زبان EN AR
+
اندازه قلم
-
رنگ
دانشگاه علوم پزشکی همدان
زبان FA EN AR

آزمایشگاه مرجع معاونت بهداشت استان همدان از اسفند ماه 1398 پس از ایجاد اضطرار در شرایط پاندمی کرونا در محل ساختمان بیمارستان کودکان سابق به همت مسئولین وقت دانشگاه و اساتید گروه ویروس شناسی دانشکده پزشکی راه اندازی شد. این آزمایشگاه با نظارت نماینده سازمان بهداشت جهانی در ایران موفق به اخذ تاییدیه از مراجع ذیصلاح شده است و به عنوان آزمایشگاه مرجع تشخیص SARS-COV-2 در دانشگاه علوم پزشکی همدان فعال می باشد. در حال حاضر نمونه های مشکوک به کوید-19 از بیمارستان ها و مراکز بهداشتی درمانی استان به این آزمایشگاه ارسال می شود.

این مرکز از نظر ایمنی زیستی در سطح BSL-3  طبقه بندی شده و با توجه به ظرفیت، تجهیزات و دارا بودن سیستم فشار منفی امکان ارتقاء به سطح بالاتر BSL-4 را نیز دارد. در همین راستا مدیریت آزمایشگاه برای ارتقاء تضمین کیفیت به دنبال دریافت گواهی 15189 ISO- از مراجع ذیصلاح می باشد.

این مرکز با تعهد به انجام آزمایش در کوتاهترین زمان و با کارکنان مجرب و استفاده از بروزترین تجهیزات، به عنوان یکی از حلقه های زنجیره تشخیص و درمان بیماران کرونا در کشور عمل می نماید. علاوه بر این در فروردین ماه 1401 انجام آزمایشات مولکولی انفلوانزا به عنوان مرکز Sub-national و همچنین انجام تست های مولکولی (وایرال لود) و سرولوژی HIV نیز به این مرکز انتقال یافت. شایان ذکر است که این مرکز در حال حاضر توانایی ارئه خدمت در تشخیص سرولوژی و مولکولی (وایرال لود) هپاتیت B و هپاتیت C را دارا می باشد. همچنین آزمایشگاه مرجع معاونت بهداشت به عنوان یکی از مراکز تشخیصی زیر نظر شبکه آزمایشگاهی آربوویروس ها مسئولیت انجام تست های تشخیصی تب هموراژیک کریمه کنگو (CCHF) را به عهده دارد.

آزمایشگاه مرجع معاونت بهداشت استان همدان در راستای نیل به هدف پوشش خدمت رسانی منطقه ایی غرب کشور جهت تشخیص و شناسایی بیماری های نوپدید و بازپدید ویروسی و ارتقاء سطح کیفیت سلامت مردم از هیچ کوششی فروگزار نبوده و بی شک مساعدت و همراهی مسئولین محترم دانشگاه علوم پزشکی همدان در دستیابی به این مهم، ضروری و راهگشا بوده است.

آدرس معاونت بهداشتی همدان
نظرسنجی
آمار بازدید روزانه و کل
تعداد بازدیدکنندگان امروز 142
تعداد کل بازدیدکنندگان تا امروز 107002
تعداد کاربران بر خط 0